Merhabalar, bu yazımda Anaconda kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Anaconda Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Python Anaconda, veri bilimi, analiz ve makine öğrenmesi gibi çeşitli benzeri bilimsel uygulamaları Python kullanarak geliştirmek isteyen geliştiriciler için hazırlanmış tümleşik bir python dağıtım sistemidir. İçerisinde yapay zeka, veri bilimi, analizi gibi bilimsel uygulamalar için paketortam yöneticisi ve 1500‘den fazla açık kaynak paketi bulundurmasının yanında “Spyder” ve “Jupyter Notebook” gibi geliştirici arayüzlerini de barındırır.

  • Geliştirilen proje dosyalarını bilgisayarımız üzerinde hızlı bir şekilde çalıştırmak için yazmış olduğum Python kodlarını makine koduna derlememize izin verir.
  • Ücretsiz olarak açık kaynaklı bir şekilde geniş bir topluluğa hizmet eden ayrıntılı yardım dokümantasyonları bulunan bir yapıdır.
  • Projelerdeki paket bağımlılığını ve sürüm kontrol sorunlarını ortadan kaldıran bir yapısı vardır.
  • Multi platformlar (macOsLinux ve Windows) üzerinde çalışma imkanı sağlar.
  • JupyterJupyterLabSpyder ve RStudio gibi çeşitli IDE’leri kullanarak veri bilimi projeleri oluşturmamıza imkan sağlar.
  • Veri bilimi ile ilgili ihtiyaç duyacağımız paketleri terminal üzerinden Python kullanarak geliştirebilir ve indirebiliriz.
  • Geliştirdiğimiz proje dosyalarını başka geliştiriciler ile paylaşmamıza ve farklı platformlarda projeler geliştirmemize olanak tanır.
  • Makine öğrenimi için kullanabileceğimiz öğrenme modelleri ile ilgili çok çeşitli seçenekleri bizlere sunan bir yapıdadır.
  • Verileri analiz etmek için NumpyDaskPandas gibi araçlara sahiptir ve aynı zamanda elde edilen verileri görselleştirmek için DatashaderHoloviewsBokeh veya Matplotlib kullanımına izin verir.
  • Online derleme yapmamız, denklemler, açıklamalar ve yorum satırları içeren kod blokları oluşturmamıza ve oluşturduğumuz bu kod bloklarını paylaşmamıza olanak tanıyan araçları içerisinde barındırır.

Program Kurulumu

1 Programı İndir

Aşağıda verdiğim linki ziyaret ederek indirme işlemini gerçekleştiriniz.

2 Kurulumu Başlat

İndirdiğiniz dosyayı çalıştırıp kurulumu başlatınız. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayınız.

3 Program Kuruldu – Başlat

Programı başarılı şekilde kurabildiyseniz aşağıdaki yönergeleri takip ederek açabilirsiniz.

Bir sonraki kurulumda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.