Merhabalar, bu yazımda R kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

R Nedir, Özellikleri Nelerdir?

R programlama dili kısaca; istatistiksel hesaplama, veri analizi ve bilimsel araştırmalarda verileri temizlemek, analiz etmek, görselleştirmek ve anlamlı hale getirmek için istatistikçiler, veri bilimcileri, veri analistleri, araştırmacılar ve pazarlamacılar tarafından yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir.

Veri bilimi alanında en popüler programlama dilleri arasında  Python ve R vardır. Veri bilimi için önemli olan bu iki programa dili, geniş bir topluluğa sahip açık kaynaklı programlama dilleridir. Her ne kadar benzer bir amaca hizmet etseler veya aynı alanda isimleri anılsa bile aralarında bazı farklıklar bulunmaktadır.

  • Python, “Bir şeyi yapmanın tek ve tercihen tek bir yolu olmalı” felsefesi üzerine tasarlanmıştır. Bu nedenle bir görevi yerine getirmek için birkaç ana paketi vardır. R ise aynı görevi gerçekleştirmek için yüzlerce pakete sahiptir.
  • R karmaşık matematiksel hesaplamaları ve istatistiksel testleri kullanmayı kolaylaştırır. Python ise sıfırdan yeni bir şey inşa etmek, uygulama geliştirmek için kullanılır.
  • R ile başlamak kolaydır çünkü daha basit kütüphanelere ve plot’lara sahiptir. Fakat, Python kütüphanelerini öğrenmek biraz karmaşık olabilir.(Bu durumun tam tersini de iddia edenler var.)
  • Python’un yaygın olarak kullanılan IDE’lerinden bazıları: PyCharm, SpyderThonnyIpython. R’ın yaygın olarak kullanılan IDE’lerinden bazıları ise R StudioVisual Studio for REclipse’dir.
  • Popülerlik bakımından Python, R’a göre daha popülerdir.
  • R veri görselleştirilmesinde, Python ise derin öğrenme alanında daha iyidir.

Program Kurulumu

1 Programı İndir

Aşağıda verdiğim linki ziyaret ederek indirme işlemini gerçekleştiriniz.

2 Kurulumu Başlat

İndirdiğiniz dosyayı çalıştırıp kurulumu başlatınız. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayınız.

3 Program Kuruldu – Başlat

Programı başarılı şekilde kurabildiyseniz aşağıdaki yönergeleri takip ederek açabilirsiniz.

Bir sonraki kurulumda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.