Merhabalar herkese. Bu rehberimde sıfırdan kendi yazdığımız bir paketi başka geliştiricilerin kullanımı için nasıl PyPI üzerinde yayına alırız detaylı şekilde adım adım bunu anlatmaya çalışacağım.

Bugüne kadar Python ile geliştirme yaparken pek çok insanın yazmış olduğu ve işlerimizi kolaylaştıran onlarca hazır kütüphane kullandınız büyük ihtimal.

Örneğin Data Analiz ile ilgilendiyseniz pip install pandas yapmayanımız yoktur.

Bu yazı serisine geldiyseniz merak ettiğiniz bir şey olmalı o da; ben bir modül yazsam ve bunu başkalarının kullanımına açmak istesem bunu nasıl yapacağım sorusu. Bu yazı dizimi sonuna kadar takip etmeniz halinde bu soruya cevap bulabileceksiniz.

Bir paket oluşturup bunu yayına almadan önce bu paketlerimizi nerede yayına alıyoruz, başka insanlar bunlara nereden erişim sağlıyor bundan bahsetmek istedim.

Python’ın paket yöneticisi PyPI’dır.

Bunu daha önce bir yazıda ele almıştım sizi o yazıya yönlendireceğim ancak bu rehberin de ilk yazısı bununla başlasın istedim.

Aşağıdaki yazıma giderek PyPI hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.