Merhaba, Github yazılarıma Github üzerinde Proje Oluşturma işlemi ile devam ediyoruz.

Bir önceki yazılarımızda hesabımızı oluşturduk, bunu masaüstü uygulamaya bağladık. Şimdi sırada Github’ın asıl görevini yerine getirmek var.

İlk işimiz site üzerinden bir proje dosyası oluşturmak.

Burada şunu anlatmam lazım. Github aslında bir depolama alanıdır. Github’ı anlamlı hale getiren en önemli etkenlerden biri Git ile entegre çalışıp versiyon kontrol sistemini yapabiliyor olmasıdır.

Yani Github üzerinde sadece yazılım projelerinizi tutacaksınız diye bir şart yok aslında. Örneğin bir tez yazıyorsunuz, Word dosyalarınızı Github üzerinde tutup versiyon takibi yapabilirsiniz. Sadece depolamak içinde kullanabilirsiniz. Buradaki farkı iyi kavramak gerekiyor.

Şimdi daha önceden açtığımız Github hesabımıza giriş yapalım.

Hesabımıza girdiğimizde bizi şöyle bir ekran karşılayacak.

1. Adım 

Github üzerinde Repository oluşturmanın pek çok yolu var şimdi hepsini göreceğiz.

İlk olarak aşağıdaki resimdeki gibi Start Project diyerek bunu yapabiliriz.

Ya da bu alanda New Repository diyerek.

Ya da burada + iconuna tıklayıp New Repository diyerek bir yeni repository oluşturma olayını tetikleyebiliriz.

2. Adım

Bir önceki adımdan sonra, sizi şöyle bir sayfa karşılayacak.

Burada Repository  Name yazan kısıma proje dosyamızın ismini yazıyoruz.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta söyleyeceğim. Github Türkçe karakter desteklemiyor. Boşluk Karakterini de desteklemiyor.

Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi proje dosyama İlk Proje ismini verdiğimde Github hemen altında bir düzeltme uyarısı veriyor. Bu isimlendirmedeki Türkçe ve boşluk karakterleri yerine – işaretini koyarak -lk-Proje olarak dosyayı oluşturacağını bildiriyor. Böyle anlamsız durumların önüne geçmek için 2 tavsiyem var. Birincisi hiç Türkçe karakter kullanmayın. 2.si dosya isimlerindirmelerinizi İngilizce yapın. Örnekleri aşağıda inceleyelim.

Burada İ yerine I yazdım boşluk bırakmak yerine bitişim yazdım. Daha anlamlı bir şeyin ortaya çıkmasını sağladım.

Burada boşluk karakterinin yerine _ karakterini kullandım.

En çok tavsiye ettiğim isimlendirme ise İngilizce olan bu isimlendirme şekli. Böylece projelerinize yabancı ülkelerdeki insanların da ulaşmasını kolaylaştırmış olursunuz.

3. Adım

Alanları resimde gördüğümüz şekliyle dolduruyoruz.

Create Repository dediğimizde artık bir projemiz var.

Böylece bu yazımızın da sonuna geldik.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.