Merhaba, bu yazımda var olan ve Github üzerine daha önceden yüklediğimiz proje dosyasında değişiklik yapıp, yeni dosyalar ekleyip, bu yenilikleri Github Desktop uygulamasını kullanarak commit etmeyi sonrasında push etmeyi göreceğiz.

Bir önceki yazılarımda oluşturduğum bir proje dosyası üzerinden anlatımıma devam edeceğim.

Şimdi bu klasör içine bir tane txt dosyası ekleyeceğim.

Bir tanede Excel dosyası.

Şimdi Github Desktop uygulamamızı açalım. Bu proje dosyasını zaten GD ile Github’a göndermiştim daha önce.

Changes kısmında sayı ile bir bildirim gösteriliyor. Bize 2 adet yeni değişikliğin olduğu haberi verilmiş. Tıklayıp değişikliklerin ne olduğuna bakalım.

Eklediğimiz 2 dosyanında değişiklik olarak göründüğünü görüyorum. Tek tek hepsini kontrol edebilir. Txt formatlı olmayan dosyaların gösterimini GD desteklemez. Yani excel dosyamızı kontrol edemeyiz. Ama bize direk Excel uygulamasına yönlendirir.

Şimdi sırada geldi bunları Commit etmeye. Commit etmek işlemek demek bu arada.

Resmin üzerinde yazılanlara bakarak işlemimizi tamamlayalım. Commit to Master diyoruz. Master dalında olduğumu için ileride farklı dallarda çalışacağız.

Değişiklikler GD üzerinde işlendi ama bunların Github’a yüklenmesi gerek. Zaten bunu Push Origin ifadesiyle bize bildiriyor. Türkçe’ye çevirince tam anlamını karşılamıyor ancak Kaynağa Gönder(it) olarak çevirebilir. Tıklıyoruz ve gönderiyoruz.

Başarıyla gerçekleşti.

Bir de Github üzerinde kontrol edelim.

Başarılı bir şekilde gittiğini görüyoruz.

Değişiklikleri işlemek ve Github’a göndermekte böyleydi. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.