Merhabalar, bu bölümde oluşturduğumuz bir Instance’a Static IP oluşturup bunun atamasını gerçekleştireceğiz.

Static IP ataması oluşturulan Instance’ın sonradan Public IP bilgileri değişse dahi ekstra bir güncelleme işlemi yapmadan her zaman Instance’a ulaşabilmenizi sağlayan Static bir adrestir. Bunun oluşturulmasını AWS tavsiye etmektedir.

Şimdi AWS hesabımıza giriş yapalım ve LightSail ekranımıza ulaşalım.

1 Networking Tab’ına Geçiş

LightSail ana sayfasına geldiğimizde Networking Tab’ına geçiyoruz.

2 Create Static IP

Açılan sayfada, daha önceden oluşturduğunuz değerler varsa listelenir. Hiç oluşturmadıysanız aşağıdaki ekran görüntülenecektir. Create Static IP butonuna tıklıyoruz.

3 Attach To An Instance

Oluşturulacak Static IP’nin hangi Instance ile bağlantılı olacağını seçiyoruz.

4 IP İsim Verme ve Oluşturma

Oluşturduğumuz Static IP’ye bir isim veriyoruz. Daha önce oluşturduklarımızdan farklı olmalıdır. İsmi verdikten sonra Create butonuna tıklıyoruz.

Static IP adresimiz oluştu.

Home sekmesine dönerek Instance’ımızın bağlı olduğu Public Static IP’yi görebiliriz. Bu IP sayesinde dışarıdan bu sunucuya bağlantı sağlayacağız.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.