Herkese merhaba.

Bu yazımda sizlere Podcast dünyasından bahsedeceğim. Neden Podcast yayınları yapıyorum ya da neden yapmalıyız? Ya da daha genel sorarsak bunca insan neden yapıyor?

İnternet İle Yeni Dünyanın Yeniden Dizaynı

İnternet bugünümüzü ve geleceğimizi hem değiştirdi hem de yeniden inşa ediyor. Önceden hayatımızda dünyaya açılabildiğimiz 2 mecra vardı, birisi Televizyon diğeri Radyoydu. Tabii burada dünyaya açılan biz değildik sadece dünyada ne olup bittiğini görebiliyorduk. Birileri bir yerlerde dünyanın o gününe, geleceğine etki edecek değişimlere öncülük ediyorlardı ama biz sadece izliyorduk.

Sonra hayatımıza internet girdi. Sonra cep telefonları. Cep telefonlarımıza kameralar geldi. Teknolojik değişimler insanların hayata bakışlarını da değiştirdi. Sonra sosyal medya platformları girdi hayatımıza. Bizde olanı paylaşmak çok hoşumuza gitti.

Sanırım fikirlerin gücünü Twitter ile anladık. Twitter’da ülkelerin 4 bir yanından aynı fikirdeki insanlar bir araya geldi. Tepkilerini dile getirdi. İstediklerini ses çıkararak yaptırabildiklerini gördüler. Tabii her şeyde olduğu gibi olumlu yönleri de vardı olumsuz yönleri de.

YouTube Bilinen Televizyonculuğun Sonu Olacak

Sosyal medyanın kendi içinde bile yaşanan değişimler yeni devrimlere neden oldu. YouTube başlı başına bir sektör yarattı. Bir zamanlar sadece ekranlarının başında olanı biteni izleyen insanlar ellerindeki sadece bir tane cep telefonu ve telefonlarında var olan İnternetiyle kendi televizyonlarını kurma fırsatı yakaladılar aslında.

Bu dünyanın bir gelir kapısı olmasının yanında bence insanları asıl harekete geçiren artık izleyen olmaktan ziyade hayata, dünyaya, insanlara fikirleriyle dokunabiliyor olması duygusuydu

Para için yapanlar zaten slime videoları çekerek biz eğlence kanalıyız başlığı altında işler yapmaya devam ediyorlar.

Bunların yanında gerçekten kendini belli konularda yetiştirmiş ve bu fikirlerini herkesle paylaşmak isteyen insanlarda çok fazla. Youtube, Instagram kendini göstermek isteyen kişiler için çok elverişli platformlar oldu. Televizyon ihtiyacını karşıladılar.

Yeni Dünyanın Radyocuları

Yeni dünyanın radyoculuğunu kimler yapacak? Yüzlerini görmesek de seslerinden kendilerini hayal ettiğimiz o insanlar kimler olacaktı? İşte bunun cevabı Podcasterlar yani Podcast yayıncıları. Dijital dünyanın aslında radyocuları belki de.

Küçüklüğümde bir Walkman’im vardı. Radyo dinlemeye bayılırdım. Pek çok kanalın yayın akışını ezbere bilirdim. İlk kendi bilincim yerine gelmeye başladığında radyoda Zeki Kayahan Coşkun’u dinlemeye başladım. Matrax diye bir radyo programı vardı.

O zamanlar internet diye bir imkan bu kadar yaygın değildi. Merak ettiğimiz insanları hemen Google’layıp kim bu kişi diye bakamıyorduk. Sadece sesini duyduğumuz bir insan.

Aslında bir nevi kitap okumak gibi bir duygu. O kişiyi kendin yaratırsın. Saçları kesin uzundur. Gözlüklüdür. Çok zayıftır. Yakışıklıdır. Güzeldir vs. Geçmişe dair bir şeyi özlersem sanırım en başını bu çekebilir.

Radyoyu benim için önemli ve anlamlı kılan şeylerden biri ise maç anlatımlarıydı. Gidip izleyemediğimiz için radyodan dinlerdik. Radyo maç spikerlerini hep özenirdim. Bir gün spiker olmayı hayal ederek büyüdüm diyebilirim. Çünkü asıl görüntüyü görmeyen insanlara o gördüğünü anlatarak yaşatmak büyük beceriydi gözümde.

Orta sahanın rakip yarı alana bakan yuvarlağı 5 metre top sürerek geçti dediğinde o görüntü canlanırdı gözünde insanın.

Podcast Benim İçin Ne?

Şimdi Podcast yayıncılığına tam olarak bu gözle bakıyorum. Kendi gördüğümü anlatarak başkasıyla paylaşma ve onu birde öyle görmesini sağlama isteği. Var olan fikirlerimi dinleyecek herkesle paylaşma. Bir kolektif akıl oluşturma çabası.

Sorgulama temellerini atma ve bu çerçevede harekete geçme gücü sağlama.

Başkalarının değişik Podcast yayınlamaya başlama hikayeleri mutlaka vardır. Benim için fikirlerimi paylaşabildiğim kadar çok insanla paylaşıp o heyecanı yaşayıp insanlığın bir adım bile olsa ileri gitmesini sağlamaya çalışmak yaşamakla eş değer. Var olduğumu bir şeyler üreterek bir şeyler söyleyerek fark edebiliyorum.

Bu yazı serim boyunca sizlere Podcast ile ilgili güzel bilgiler paylaşmaya çalışacağım. Kendi podcastlerinizi nasıl çekebilir ve hangi platformlarda bunları yayınlayabilirsiniz konularına değinmeye çalışacağım.

Sadece okuyan değil aynı zamanda yazan, sadece dinleyen değil aynı zamanda anlatan her zaman öndedir.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.