Merhabalar, bu yazımda Postman kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Postman Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Postman, Chrome uzantısı olarak kullanabileceğimiz veya direct indirip bilgisayarımıza yükleyebileceğimiz bir uygulamadır. Rest Client olarak da tanımlanabilir.

API(Application Programming Interface) farklı uygulama yazılımlarının birbirleri ile etkileşim sağlamasına olanak sağlar. Client(React) ve Backend(Flaskk) yazılımlarının Restfull Api ile iletişim kurması buna örnek verilebilir.

Postman sayesinde uzun uzun kodlar yazmak yerine API’lerimizi kolayca test edebiliriz. Birçok özelliği sayesinde kolay bir şekilde istek hazırlayıp gelen cevap değerlerini kullanabiliriz

Program Kurulumu

1 Programı İndir

Aşağıda verdiğim linki ziyaret ederek indirme işlemini gerçekleştiriniz.

2 Kurulumu Başlat

İndirdiğiniz dosyayı çalıştırıp kurulumu başlatınız. Ekstra bir yönergesi olmadan direkt program kurulur ve ara yüz açılır.

Bir sonraki kurulumda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.