Merhaba, Troia yazılarıma Copy yolu ile kalıtım konusu ile devam ediyorum.

Bir önceki dersimizde Inherit olayını görmüştük.

Bugün biraz daha kolay bir mantıkla farklı bir bakış açısı ile oluşturulmuş COPY yolu ile yeni diyaloglar üretmeyi görüyor olacağız.

Senaryomuz şöyle olsun.

Yeni bir Dialog yapacağız. Ama dialog daha önce yapılmış bir diyaloga tasarım olarak çok benziyor. Sadece üzerine bir kaç Component ekleyip yada çıkarıp istediğimizi kolayca elde edebileceğiz. Aynı zamanda şu olsun da istemiyoruz, base olarak Inherit almak istemiyoruz. Çünkü daha sonra Base Dialog’da herhangi bir değişiklik yapılırsa biz o değişikliklerden etkilenmek istemiyoruz. İşte böyle bir durumda COPY yolu ile kalıtım oluşturmayı seçebiliriz.

Yeni oluşturacağımız diyalog EDUHCRD002 Dialogu aşağıdaki diyalogdan adresin çıkarılmış hali olacak. Böyle bir durumda baştan yapmak yerine Copy almak zamandan kazandırır.

Şimdi şunu yapıyoruz. Copy alınacak Dialog öncelikle açılır. Daha sonra Object kısmında Dialog’a sağ tıklanır. Açılan sekmede Copy seçeneği seçilir.

Dialog’un ismini veriyoruz. Hotline seçiyoruz. Eğer Copy alınan diyalogdan kodları da almak istiyorsak With Code seçeneği seçiyoruz. Caption başlıklardır, eğer bunu işaretlersek Caption’lar da alınır.

Böylece yeni diyaloğumuz oluştu.

Burada oluşan Dialog, Inheritli bir Dialog gibi değildir. Üzerindeki tüm Component’ler bu diyaloga aittir. Hiçbir ekstra iş yapmadan hepsine müdahale edilebilir.

Kodları almamıştık.

Şimdi bir tane Metodun içine girersem içinin boş olduğunu göreceğiz.

Eğer kodları da almış olsaydık burada Copy alınan diyalogun kodlarını da görmüş olacaktık.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.