Merhaba, Troia yazılarıma Destek Tablosu işlemlerimizle devam ediyorum.

Bir önceki dersimizde sıfırdan bir destek tablosunun nasıl oluşturulduğunu göstermiştim.

Şimdi var olan bir tablodan referans alıp üzerine gerekirse ekleme çıkarma yaparak bir Destek Tablosu oluşturacağız. Bir önceki yazımızdan çok fazla farkı yok. Ama yazı serimize bu oluşturacağımız destek tablosu üzerinden devam edeceğimiz için bizim için önemli.

Step 1

Öncelikle DEVT01 ‘e gidiyoruz.

Step 2

Yeni tablo ekle diyoruz.

Step 3

Hotline Seçiyoruz. 

Step 4

Burada Destek Tablomuzun ismini yazıyoruz. Daha sonra Referans tikini işaretli duruma getiriyoruz. Referans tablo kısmına referans alacağımız tablonun ismini yazıyoruz. Sonrasında OK diyoruz.

Step 5

Gelen tüm bilgiler kolon isimleri referans alınan tablo ile aynıdır. Burada istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Kolon ekleyip çıkarabilirsiniz. Sonra halini aldığında Tablo Tipi Destek Tablosu olacak şekilde seçilip SAVE diyerek yeni destek tablonuzu oluşturabilirsiniz.

Step 6

DEVT01 de arattığınızda listede yeni tablonuzun oluştuğunu göreceksiniz.

Bir sonraki yazımızda Dialog’unu oluşturacağız.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.