Merhabalar, bu yazımda Python kurulumunu anlatmaya çalışacağım.

Python Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Python programlama dili veri bilimi, makine öğrenimi, sistem otomasyonu, web ve API geliştirme ve daha fazlası için bir temel yapıdır. 

1991’den beri Python programlama dili sadece gereksiz programlar için tamamlayıcı bir dil olarak değerlendiriliyordu. Hatta “Automate the Boring Stuff” (Türkçe’ye “Sıkıcı Şeyleri Otomatikleştiren” olarak çevirebileceğimiz popüler bir kitap) adında bir kitap dahi yayınlanmıştır. 

Bununla birlikte son birkaç yılda Python modern yazılım geliştirme, altyapı yönetimi ve veri analizinde birinci sınıf bir programlama dili olarak ön plana çıkmıştır. Artık hackerlar için bir arka kapı oluşturucusu değil, web uygulaması oluşturma ve sistem yönetiminde önemli rol alma, veri analizleri ve makine öğreniminde parlayan bir dil olarak ün kazanmıştır.

Program Kurulumu

1 Programı İndir

Aşağıda verdiğim linki ziyaret ederek indirme işlemini gerçekleştiriniz.

Sayfada diğer sürümleri indirmeniz içinde size seçenekler sunuluyor. Biz şu anki kararlı sürümü 3.10.5 sürümünü gösterdiğim yerden indireceğiz.

2 Kurulumu Başlat

İndirdiğiniz dosyayı çalıştırıp kurulumu başlatınız. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayınız.

3 Program Kuruldu – Başlat

Programı başarılı şekilde kurabildiyseniz aşağıdaki yönergeleri takip ederek açabilirsiniz. Python kendine ait bir IDLE Editörü ile gelir. Kurduğumuz Python bir interpreter görevi görecek. Bilgisayarımızda geliştirdiğimiz ve .py uzantılı dosyaları çalıştırdığımızda bunu yorumlayıp çıktısını sağlayacak.

Python’ını direkt çalıştırdığınızda terminal ekranı açılacaktır. Burada kodlama yapılabilir ama bu çok tercih ettiğimiz bir yöntem olmayacak.

Kendi editörü IDLE açmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

Bir sonraki kurulumda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.