Merhabalar, bu yazı dizisi boyunca sizlere Node.js teknolojisinden bahsetmeye çalışacağım.

2024 başlarında yazmaya başladığım bu eğitim serisinde Node.js konusunda sizi sıfırdan alıp proje geliştirebilir seviyeye getirmeyi amaçlıyorum.

Bu eğitim serisi boyunca kullanacağım Node.js sürümü 20.10.0 sürümüdür.

Sürüm kaynaklı oluşabilecek hatalarınızı kurulumunuzu bu sürüm ile güncelleyerek giderebilirsiniz.

Eğitim boyunca JavaScript bilgilerimizden yeri geldikçe yararlanacağımız için bu eğitime başlamadan önce, bu konuda en azından temel seviye bilgiye sahip olduğunuzu varsayıyor olacağım. Yine yeri geldikçe bu konularla alakalı ipuçlarından bahsediyor olacağım. Ancak odak noktamız Node.js olacak.

Eğitim boyunca Node.js öğrenirken aklımı kurcalayan, bir soru işareti yakan pek çok konuya değinerek eğitim serisini devam ettirmeyi düşünüyorum. Yani bu eğitim sadece React dokümantasyonunu baştan sona takip eden bir eğitim gibi olmayacak.

Node.js konusunda temel dokümantasyonu kullanmak isterseniz aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Eğitim boyunca yararlandığım kaynakları bu bölüme eklemeye devam edeceğim.

O zaman yavaştan başlayabiliriz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.