Merhaba, Troia yazılarıma Destek Tablosu işlemlerimizle devam ediyorum.

Destek tabloları diğer tablolar gibi bağlı olduğu bir dialog olmadan bir anlam ifade etmeyecektir. Veri tablolarından en önemli farkları destek tabloları kendisine özel bir Transaction tanımlaması beklemezler. Tüm destek tablolarının yönetimi BAST01 üzerinden yürütülür.

Bu yazımızda Destek tablomuz için bir diyalog oluşturacağız.

Siz ihtiyacınıza göre istediğiniz gibi bir diyalog oluşturabilirsiniz.

Biz bunu yaparken var olan bir diyalogdan COPY alarak yapacağız.

Artık TROIA ortamına nasıl gidildiğine aşinayız. Geliştirme ortamını açalım.

Copy alacağım diyaloğumu açıyorum. 

Step 1

Diyalogun üzerine sağ tıklayıp Copy diyoruz.

Step 2

Gerekli isimlendirmeleri yapıyoruz. Diğer diyaloga ait kodlar dahil her şeyi alacağımı Tik işaretleri ile belirttiğimiz yerde söylüyoruz. Sonrasında OK diyoruz. 

Step 3

Diyalogumuz oluştu.

Tekrar not düşmekte fayda var. Bu diyalogu isimlendirmesini yapıp kendi ihtiyacınıza, destek tablonuzun yapısına göre sıfırdan oluşturabilirsiniz.

Gelin şimdi detay diyalogumuzuda COPY alalım. 

Step 4

Step 5

Step 6

Tabi burada dikkat etmeniz gereken kullandığınız tablo ismine göre Editbox isimlerini yeniden isimlendirmeniz gerekecek. Bunu gözden kaçırmayın.

Baştan oluşturuyorsanız zaten sıkıntı yok gerektiği gibi yapacaksınızdır.

Destek tablomuzu oluşturduk bağlayacağımız Diyalogumuzu oluşturduk. Artık bunu BAST01 üzerinde destek tablomuzu göstermeye geldi sıra.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.