Merhabalar bu yazımda uzak masaüstünden Ubuntu sunucuda bulunan bir MySQL Server’ına bağlanırken karşılaştığım bir hatanın çözümünden bahsedeceğim.

Hatamız ERROR 2003 (HY000): Can’t connect to MySQL server on ‘127.0.0.1’ (111).

Öncelikle bir MySQL Server’ı uzak bağlantıya açabilmek için aşağıdaki yazıma göz atmalısınız. Buradaki adımlarda eksik olan bir şey varsa öncelikle bunları tamamlayınız.

Bu adımları yaptığınız halde hata alıyorsanız olası nedenlerinden biri 3306 portunun güvenlik duvarında erişime izin verilmemiş olması olabilir.

Öncelikle aşağıdaki komutu çalıştırıp 3306 Allow olarak listemizde mevcut mu bir kontrol edelim.

sudo ufw status

3306 izin listemde yok. İzin listemde görünse bile dikkat etmem gereken şu olmalı Action kolonunda Allow ifadesini görmeliyim. Deny In görürsem yine izin verilmediği anlamına gelir.

Şimdi aşağıdaki komutu çalıştıralım ve 3306 portuna erişime izin verelim.

sudo ufw allow 3306

Listeye tekrar baktığımız 3306 Portunun eklendiğini görüyoruz.

Şimdi uzak bağlantı için istek atabiliriz.

Böylece sorunumuza neden olabilecek durumlardan birini çözmüş olduk. Bunu yapmanıza rağmen hala hata almaya devam ediyorsanız araştırmaya devam.

İyi çalışmalar.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.