Merhabalar, bu yazımda PyPI konusuna bakacağız.

PyPI(pay-pi-ay) olarak kısaltılan Python Package Index Python için resmi üçüncü taraf yazılım deposudur. PyPI CRAN deposuna benzer, bir yardım kuruluşu olan Python Yazılım Vakfı tarafından yönetilir. Pip dahil bazı paket yöneticileri, paketler ve bağımlılıkları için varsayılan kaynak olarak PyPI’yi kullanır.

20 Temmuz 2022 itibariyle, PyPI aracılığıyla 380.000’den fazla Python paketine erişilebilir.

Bir dizin olarak PyPI, kullanıcıların ücretsiz yazılım lisansı veya POSIX ile uyumluluk gibi meta verilerine göre anahtar kelimelere veya filtrelere göre paketlerin aramasına olanak tanır.

Yani işin daha Türkçesi şudur; Python açık kaynak bir sistemdir. Python modüllerine ek olarak kendi modüllerimizi geliştirebilir ve bunları herkesin kullanımına açabiliriz. Bu yazdığımız modüllerin Market Place’i PyPI’dır.

Aşağıdaki linke giderek Python paketlerinin bulunduğu PyPI Market Place’ini ziyaret edebilirsiniz.

https://pypi.org

Linki açtığımızda aşağıdaki gibi bir sayfa bizi karşılar.

Search kısmında aradığımız modülü yazıp bulabiliriz. Flask yazalım ve aratalım.

Flask ile alakalı her şey listelenir. İstediğimiz paket hangisiyse bu pakete tıklayıp detayına gidebiliriz.

Detayına gittiğimizde aşağıdaki sayfa karşılar. Sol üst köşede modülün kararlı sürümünün versiyonu vardır. Hemen altında bunu projemize hangi komut ile dahil edebileceğimiz gösteren komut vardır. Aşağısında proje ile ilgili geliştiricinin sunduğu bir çok detay bilgi vardır.

Sol Frame’e bakarsanız projeyle alakalı bir çok durumu görebilirsiniz. Projenin istatistikleri projenin kullanım sıklığı ile alakalı bilgiler verir.

Kaynak kodu doğrudan indirip kullanabilirsiniz.

Ya da Github üzerindeki Reposunu Fork edip üzerinde geliştirme yapıp Pull Request çekebilirsiniz. Böylece dünya çapındaki modüllere geliştirme desteği sağlayabilirsiniz.

Böylece PyPI nasıl işlediğini görmüş olduk.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.