Merhabalar, bu yazımda WinSCP kurulumunu sizlere göstermeye çalışacağım.

WinSCP Nedir Özellikleri Nelerdir?

2000 yılında piyasaya çıkan uygulama  FTP Uygulamasıdır. Açık kaynaklı ve ücretsizdir. WinSCP, FTP dosyalarına erişim sağlamak üzerine inşa edilmiş bir programdır. Asıl amacı güvenli bir şekilde dosyalarımızı sunucuya aktarmaktır. Windows için tasarlanmıştır. 

Özellikle güvenlik bakımından en gelişmiş uygulamalardan olan WinSCP içerisinde, SCP Protokollerini SSH  desteklenmesini sağlar, FTP ile WebDav Protokollerini de içerisinde barındırır. Görsel kullanıcı ara yüzü gelişmiş olup, Windows, entegre bir şekilde çalışmaktadır. Dosya erişimi kolay ve rahattır. Ayrıca toplu dosya komutları, komut dosya satır ara yüzleri, .NET Desteklidir. Dizin ve PUTTY ile senkronizasyonları mevcut olup Dahili text editörünü de içerisinde barındırmaktadır. Güvenlik bakımından Kayıtlı şifreleri genel bir şifreyle güvenliğini üst seviyeye çıkartmakla beraberinde Public key, Kerberos gibi şifreleme yöntemlerini de bu uygulamada bulabilirsiniz.

Türkçe dil desteği mevcuttur.

Program Kurulumu

1 Programı İndir

Aşağıda verdiğim linki ziyaret ederek indirme işlemini gerçekleştiriniz.

Sayfada aşağıdaki butona tıklayarak indirmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

2 Kurulumu Başlat

İndirdiğiniz dosyayı çalıştırıp kurulumu başlatınız. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayınız.

3 Program Kuruldu – Başlat

Programı başarılı şekilde kurabildiyseniz başlattığınızda aşağıdaki ekranı görmelisiniz.

Bir sonraki kurulumda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.