Merhabalar, yeni bir yazı serisine başlıyorum bu yazımla beraber.

Normalde blog yazılarımız herhangi bir konunun uzun uzun anlatımı şeklindedir. Ancak kodlama yaparken pek çok ihtiyacımız Tutorial şeklinde konusu anlatılan kodlar değil, bazen 1 satır, bazen bir kaç satırlık kodlar olur. Bu yazı serimiz boyunca işimize yarayacak kod parçalarını hızlıca göstermeye çalışacağım.

Bunların çoğu kodlama yaparken ortaya çıktığı için büyük ihtimal hikayeleri olacaktır bunları da paylaşmak istiyorum.

Geliştirmesini yaptığım bir Restful API’de, gelen bir değerin elimdeki liste içindeki herhangi bir değerle eşleşip eşleşmemesine göre işlem yaptırmam gereken bir logic vardı. Bunu yapabilmek için araştırma yaparken bulduğum bir kod parçası bu.

Örnek senaryomuz şöyle olsun.

Bir Request Method listemiz var. 3 Elemana sahip. POST GET DELETE.

Kullanıcı endpointler yardımıyla API’ye ulaşmaya çalışıyor. İsteğimiz şu gelen istek bu 3 istekten biri ile gelmiyorsa ekranda hata göstermek.

if a in list

şeklinde bir kullanımı mevcuttur.

a ile gönderilen değer list içinde tek tek karşılaştırılır. Eğer eşleşme olmazsa geriye False döner. Bir noktada bir eşleşme gerçekleşirse araştırma bulduğu adımda durur ve geriye True değeri döner.

requestMethodList = ["POST", "GET", "DELETE"]

method = input("Method'u giriniz: ")

if method in requestMethodList:
    print("Başarılı")
else:
    print("Tanımlı Olmayan Method")

Sonuçlarına bakalım.

Bu kadardır. Bir sonraki Piece Of Code yazısında görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.