Merhabalar. Podcast dünyasına adım atmak isteyen heyecanlı arkadaşım.

Bu yazımda nereden ve nasıl Podcast hesabı açabilirsin bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

Internet’de Ücretli ve ücretsiz olarak Podcast hesabı açabileceğin yayınlarını paylaşabileceğin çok fazla site var.

SoundCloud


Şu anda en popüler olanlarından biri kendi bünyesinde milyonlarca üyesi de bulunan SoundCloud sayfası.

SoundCloud

Spotify servislerinin yanı sıra SoundCloud profesyonel olmayan müzisyenlere kapısını açmasıyla bu piyasada tam olarak farklı bir eksiği tamamlayarak pazardaki yerini alabildi dersek yalan olmaz. Tabii ki podcast yayıncılarının da sıklıkla kullandığı bir sayfa.

Ancak bir sorunumuz var.

SoundCloud (Free) yani ücretsiz olarak belli kotalarla size içerik sunmanıza izin veriyor. Bugün itibariyle Free Account sahipleri siteye totalde 300 dk lık içerik yükleyebiliyorlar.

Müzisyenler için uzun bir süre idare edebilecek bir dk olsa da Podcast yayıncıları için ne yazık ki ihtiyaçları karşılamıyor.(Denendi test edildi.)

Pro Sürümü ise aylık 11 Dolar. Burada sınırsız yükleme ve uygulamaya ait tüm erişimlere sahip oluyorsunuz. Tam kontrol bir kullanım heyecanını yaşayabiliyorsunuz.

Ama ülkemizde doların artması gibi konulardan 11 dolar gün geçtikçe daha fazla bir miktara denk gelmeye başladı. aylık 45 lirayla başladığım yolculuk en son 60 liraya kadar geldi. Ve biraz can sıkmaya başlamıştı.

Yayınlarıma devam etmek istesem de bu ücreti ödemek istemedim. Tabii bir arayışa girdim ve tam da burada Podcasts.com sayfasını buldum.

Burası tamamen ücretsiz. Her yüklemede 250 MB kotası olsa da zaten 1 saatlik podcast bile 120 – 150 Mb arasında bir değeri oluyor. Tabii kaydettiğiniz programa göre ses için kullandığınız ekipmana göre bu değerler değişebilir. Onları kendiniz ayarlarsınız.

Podcasts.com’da Hesap Açalım

Şimdi ilk adım olarak burada bir Account oluşturarak işe başlayalım.

Aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

1 Sign Up Butonuna Tıklıyoruz

2 İsmimizi, Mail Adresimizi ve Şifremizi Yazıyoruz. Podcaster olduğumuzu belirtiyoruz.

3 Bize gösterilen toplamı yazmamızı söylüyor yazıyoruz ve devam ediyoruz.

Artık bir hesabımız var işte bu kadar kolaydı.

Bir sonraki yazılarımızda Podcast nasıl kaydedilir. Bu hesaba Podcast nasıl yüklenir gibi konulara değineceğim.

Görüşmek dileğiyle.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.