Merhabalar, bu yazımda React ile çalışabilmemiz ve geliştirmelerimizi çalıştırabilmemiz için gerekli olan Node JS teknolojisine bakacağız. 

Bu iki konu farklı bölümlerde anlatıldığı için sizi direkt o yazılara yönlendireceğim. Bu başlığın amacı sırasıyla okuyacağınız ve öğrenmenizi istediğim konuları takip edebilmenizdir.

Node JS Nedir için aşağıdaki yazıma göz atınız.

NodeJS Kurulumunu Yapabilmek için aşağıdaki yazıma göz atınız.

Biz React eğitim dizisi boyunca v.20.9.0 sürümünü kullanıyor olacağız.

Gideceğiniz yazıda eski versiyonlardan birinin kurulumu gösterilmiş durumda.

Siz bu sürümü eğer NodeJs sayfasına gittiğinizde görmüyorsanız, Other Downloads sekmesine tıklayıp, açılan sayfada aşağıdaki görsellerdeki yönlendirmelerimi takip ederek, indirme işlemini tamamlayıp geri kalan kurulumları yazıdaki gibi yapabilirsiniz.

İşletim sisteminize uygun olanı seçip indiriniz. Ben size, Windows için .msi yani direkt tıkla çalıştır, kurulumu başlat versiyonunu indirmenizi sağlayacak olan işaretlemeyi gerçekleştirdim.

Artık NodeJS’i anladığınızı ve kurmuş olduğunuzu varsayarak yolumuza devam ediyorum.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.