Merhabalar, bu yazımda Html geliştirme yaparken hangi programlara ve Plugin’lere ihtiyacımız var bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

1 Kod Editörü

Html kodlarını herhangi bir metin editörü ile düzenleyip yazabilirsiniz. Ancak bunu gelişmiş bir editör ile yazmak kod yazma hızınızı artıracak, düzenli kod yazmanızı sağlayacak ve yaptığınız işten keyif almanızı sağlayacaktır.

Benim kod editörü olarak önerim Visual Studio Code’dur. Hem her işletim sistemine kurulabilir, hem güçlü eklentilere sahip aynı zamanda LightWeight bir editör.

Bir nevi Lego gibi. İhtiyaç duyduğunuz parçaları bu editöre dahil ederek geliştirme yapabilirsiniz.

VS Code kurulumunu aşağıdaki yazımda anlattım oradan ilerleyebilirsiniz.

2 Visual Studio Eklentileri

Html kodlama yaparken iki adet eklentiye ihtiyacımız olacak. Aşağıdaki verdiğim yazı linklerimden kurulumları yapabilir, detaylarını inceleyebilirsiniz.

A Live Server

B Emmet

Bunları kurulumlarını sağlayıp çalışma mantığını anladıysanız devam edebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.