Merhabalar, bu yazımda JavaScript geliştirme yaparken hangi programlara ve Plugin’lere ihtiyacımız var bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

1 Kod Editörü

JavaScript kodlarını herhangi bir metin editörü ile düzenleyip yazabilirsiniz. Ancak bunu gelişmiş bir editör ile yazmak kod yazma hızınızı artıracak, düzenli kod yazmanızı sağlayacak ve yaptığınız işten keyif almanızı sağlayacaktır.

Benim kod editörü olarak önerim Visual Studio Code’dur. Hem her işletim sistemine kurulabilir, hem güçlü eklentilere sahip aynı zamanda LightWeight bir editör.

Bir nevi Lego gibi. İhtiyaç duyduğunuz parçaları bu editöre dahil ederek geliştirme yapabilirsiniz.

VS Code kurulumunu aşağıdaki yazımda anlattım oradan ilerleyebilirsiniz.

2 Visual Studio Eklentileri

JavaScript kodlama yaparken iki adet eklentiye ihtiyacımız olacak. Aşağıdaki verdiğim yazı linklerimden kurulumları yapabilir, detaylarını inceleyebilirsiniz.

A Live Server

B JavaScript ES6 Code Snippets

3 Browser

JavaScript kodlarımızın çıktılarını görmek için bir Browser işimizi görecektir. Büyük ihtimal zaten bir tarayıcı kuruludur bilgisayarınızda ancak Google Chrome, Opera, Firefox, Safari vs gibi bir tarayıcı kurulumunu yapabilirsiniz.

Eğitimler boyunca Opera GX tarayıcısı kullanılıyor olacak.

4 Node.js Kurulumu

JavaScript kodlarını çalıştırmak için Client Side’da bir Browser işimizi görse de geliştiriciler olarak kodlarımızı Server Side‘da çalıştırmak isteyebiliriz. İşte bunun için JavaScript motoruna sahip Node.js kurulumuna ihtiyacımız olacak. Node js, V8 isimli bir JavaScript motoru üzerinde çalışır. 

V8, Google tarafından geliştirilen, Chrome web browserlarının da üzerinde çalıştığı C, C++ ve javascript dilleri ile kodlanan açık kaynak kodlu bir motordur.

Node.js hakkında daha fazla bilgi için nodejs.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten kurulumu yapabilirsiniz.

Şimdilik bu kurulumlar yeterli olacak.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.