Merhabalar.

Artık useContext Hook’unu kapatırken son olarak ne zaman Context API’ı kullanmalıyız ne zaman kullanmamalıyız, avantajları neler, dezavantajları neler bunlara bir bakalım istedim.

Avantajlar:

  1. Global State Yönetimi: React Context API, uygulama genelinde paylaşılan verileri yönetmek için kullanılabilir. Böylece, veri iletişimini kolaylaştırır ve bileşenler arasında global bir durumu paylaşmak daha basit hale gelir.
  2. Props Drilling Sorununu Azaltır: Context API, bileşenler arasında veri iletimini sağlayarak props drilling sorununu azaltır. Bu, derinleşen bileşen ağaçlarında veriyi iletmek için gereken props’ları azaltır.
  3. Daha Temiz Kod: Global durum yönetimi için Context API kullanmak, durum yönetimiyle ilgili kodu daha düzenli ve okunabilir hale getirebilir. Bileşenler arasındaki iletişimi kolaylaştırarak kod tekrarını azaltabilir.

Dezavantajlar:

  1. Performans İstismarı: Context API, bazen gereksiz yeniden render’a neden olabilir. Çünkü, bir context’teki herhangi bir değişiklik, bu context’i kullanan tüm bileşenleri tetikleyebilir. Bu, performans sorunlarına yol açabilir.
  2. Bağımlılık Sorunları: Context API kullanılırken, bileşenlerin gereksiz yere yeniden render olmasını önlemek için dikkatlice bağımlılıkların belirlenmesi gerekir. Aksi takdirde, istenmeyen yan etkiler oluşabilir.
  3. Karmaşıklık: Büyük uygulamalarda, birçok context ve bileşen arasındaki iletişim karmaşık hale gelebilir. Bu durum, uygulamanın anlaşılabilirliğini azaltabilir.

Bu avantajlar ve dezavantajlar, kullanım senaryolarına ve uygulamanın özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Context API’nin kullanımının uygunluğu, belirli bir proje bağlamında dikkate alınmalıdır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.