Merhabalar.

Bir önceki yazılarımda bir Subscription oluşturduk sonra buna bağlı bir Resource Group oluşturduk artık Azure servislerine yavaş yavaş giriş yapabiliriz.

Pek çok işimize özel oluşturulmuş ve kullanılmaya hazır binlerce servis vardır Azure üzerinde.

Ancak bunlar arasında en önemlilerinden biri Virtual Machine’lerdir.

Öncelikle Virtual Machine nedir bunu kavrayalım istedim.

Azure Virtual Machine (VM), Microsoft’un bulut bilişim platformu olan Azure üzerinde sanal bir makine sağlayan bir hizmettir. Azure VM’leri, sanal olarak çalışan bir bilgisayar gibi davranır ve işletim sistemini çalıştırarak uygulamaları barındırabilir, verileri depolayabilir ve ağ üzerinden erişilebilir hale getirebilir.

Azure VM’leri, fiziksel bir donanım üzerinde çalışan geleneksel bir bilgisayar gibi davranır, ancak bu donanımı paylaşan birden çok sanal makine bulunabilir. Bu sayede, Azure VM’leri esnek bir şekilde ölçeklendirilebilir ve gerektiğinde daha fazla işlem gücü veya depolama alanı eklenerek performansları artırılabilir.

Azure VM’leri, farklı boyutlarda ve özelliklerde sunulur. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun bir VM boyutu seçerek sanal makinelerini yapılandırabilirler. Ayrıca, Windows, Linux veya diğer işletim sistemlerinden birini seçerek VM’lerini çalıştırabilirler.

Azure VM’leri, birçok farklı senaryoda kullanılabilir. Örneğin, bir web sunucusu, veritabanı sunucusu, dosya sunucusu, uygulama sunucusu veya geliştirme ve test ortamları gibi çeşitli iş yüklerini barındırmak için kullanılabilirler.

Azure VM’leri, Azure Portal, Azure CLI veya PowerShell gibi araçlar aracılığıyla oluşturulabilir, yapılandırılabilir ve yönetilebilir. Bu sayede, kullanıcılar VM’lerini ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ve yönetebilirler.

Bir sonraki yazımlarımda Virtual Machine oluşturmayı göreceğiz.


Murat Bilginer
21 Şubat 1992'de doğdum. Endüstri Mühendisi olarak lisansımı 2016 yılında tamamladım. Industryolog Akademi - NGenius oluşumlarının kurucusuyum. Şu anda kendi şirketim Brainy Tech ile Web ve Mobil Geliştirme, AWS, Google Cloud Platform Sistemleri için DevOps, Big Data Analiz ve Görselleştirme hizmetleri sunmakta ve Online Eğitimler vermekteyiz.