Merhabalar. Podcast yazılarıma hızlıca devam ediyorum.

Bu yazımda Podcast kayıtlarımızı alabilmek için gerekli donanımlardan ve ekipmanlardan bahsedeceğim.


Dinleyenlerinize güzel kaliteli bir iş ulaştırmak istiyorsanız bilgisayar mikrofonundan vazgeçmenizi tavsiye ederim. Çünkü çok güçlü ses kaydediciler değiller. Dinleyicilerinize en temel konusu ses olan Podcastlerinizde sağlıklı bir sesle seslenmek kesinlikle en iyisi.

Bunun için size 2 tane mikrofon tavsiye edeceğim.

Ekranda görmüş olduğunuz mikrofon.

Profesyonel Stüdyo Kayıt Mikrofonu BM800

Genelde bu mikrofon tercih edilen ve kullanılan bir mikrofon. Herhangi bir internet alışverişi yapabileceğiniz siteden bulabilirsiniz.

Mikrofon kutusunda ihtiyacınız olan hemen bütün donanımlarıyla geliyor.

Hareketli 3in1 Profesyonel Mikrofon Standı + Mikrofon Pop Filtre + Telefon tutucu

Bu mikrofonu daha rahat ve daha profesyonel kullanmak isterseniz sizlere bir mikrofon standı önerebilirim. Kendi kullandığım yukarıdaki resimde gördünüz. Çok da güzel. Özellikle ileride kameralı Youtube yayınlarıda yapmayı planlıyorsanız. Bir telefon ya da kamera tutucusu mevcut.

USB SES KARTI 5.1 3D SOUND USB HARİCİ SES KARTI 4504

Bu mikrofonun yalnız bir dezavantajı var. Jack girişi normal mikrofon girişi. Ve bu mikrofonu kullanabilmeniz kayıt alabilmeniz için bilgisayarınıza ekstra bir ses kartı takmanız gerekiyor. Bunun içinde aşağıdaki USB Ses Kartını tavsiye edebilirim.


Snopy Sn-Rm7X Rampage Siyah Masaüstü Led Mikrofon

Bütün bu alışverişi yaptıktan sonra bilgisayarımdan kaynaklı olacak ki istediğim kaliteli sesi BM800 ile alamadım. Ama bu mikrofondaki bir sorundan kaynaklı değildi. Benim bilgisayarımdaki donanımdan kaynaklıydı.

Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşabileceğinizi düşünüyorsanız size daha steril bir çözüm söyleyeyim.

BM800 Bu mikrofon standart mikrofon girişine sahip ve ortamınızda bulunan elektronik cihazlardan etkileniyor parazitler yaratabiliyor.

Böyle problemlerle uğraşmak istemiyorsanız. USB girişli bir Gamer mikrofonu tavsiye ederim. Şu anda kullandığım mikrofon böyle ve çok iyi randıman aldığımı söyleyebilirim.

Evet ekipmanlarımızı da tamamladığımıza göre. Bir sonraki yazımda nasıl kayıt alacağız hangi programları kullanabiliriz. Bunlarla devam ediyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle.


muratbilginer