Bu yazı 21.11.2016 tarihinde yazılmıştır.

Merhaba. Enine Boyuna köşemle yeni bir yazı dizisine başlıyoruz.

Bu yazı dizisine sonradan denk gelip, başından sonuna okumak isteyecekler için kısaca kendimi tanıtacağım. Tanışalım, güzelce bir selamlaşalım, siz benden emin olun, bende sizlerden, ondan sonrada hoş sohbetimize başlayalım.

İsmim Murat Bilginer. 25 yaşındayım. SDÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden 2015 yılında 2.likle mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca, kişisel blog yazma ve yazılım geliştirme işleri ile uğraştım. Freelance Yazılım işleri yaptım. Çeşitli projelerin yazılım takımlarında bulundum. 25 kişilik ekibimizle 2016 Nisan da Industryolog Akademiyi kurduk burada sizlere Endüstri Mühendisliğini hakkı ile anlatabilmek ve geleceğimize ışık tutacak ülkemize katma değer sağlayacak yazılımlar üretmek için çalışmalarımıza başladık ve sürdürüyoruz.

Bununla birlikte çalıştığım iki firma daha var. Şu anda Eskişehirde EKS Yazılım ve Bilgi Teknolojileri firmasında çalışan bir Endüstri Mühendisiyim. Çalıştığım firmadaki unvanım, ERP Danışmanı ve Yazılım Geliştirme Uzmanı. Yani anlayacağınız üzere 4 yıl boyunca ne ile uğraştıysam iş hayatına da oradan atıldım. Türkiye’nin en Kurumsal Firmalarından biri olan ve Türkiye Havacılık sektörünün %30’luk ihtiyacını karşılayan ALP Havacılıkta EKS yazılımın bir çalışanı olarak danışmanlık hizmeti veriyorum. Ayrıca Arena System ERP Yazılım Ve Danışmanlık Firmasının Uzaktan yazılım işlerini ve danışmanlığını yapıyorum. Sanırım söyleyeceklerimi dikkate alabileceğiniz kadar bilgi verdim 🙂

Bu Yazı Dizisi Niçin Yazılıyor?

Blog yazma işinde 6. yılımın içindeyim. Kendinizi ve gelişiminizi insanlara açınca doğal olarak pek çok insanla tanışma fırsatı buluyorsunuz. 6 yıl boyunca 1000 den fazla yeni arkadaşla tanıştım. Bu arkadaşlarımdan binlerce soru duydum. Elimden geldiğince de tüm soru soran arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalıştım.

danismanlik-hizmetleri02

Ama artık vaktimin darlığı yüzünden soru soran arkadaşlarıma hemen dönüş yapıp soruları ile ilgilenemiyorum. O yüzden sorulan sorular için bir kaynak oluşturma vaktinin geldiğini düşünüyorum. Hem böylece fayda oranını da artırabileceğim. Aynı tipte gelen sorulara kapsamlı şekilde yazdığım bu linklere yönlendirerek win win yapacağız.

Bu yazı dizisi boyunca adım adım ilerleyeceğiz. Endüstri Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen liseli arkadaşımla başlayacağız tavsiyelerimize ve hazırlık, 1. sınıf, 2. sınıf… ve iş hayatı olarak devam edeceğiz.

Haydi başlayalım.

Lise döneminde Endüstri Mühendisliğini araştıran arkadaşlarımızın sıklıkla sordukları sorulardan bazıları.

  1. Endüstri Mühendisliğinde İş Durumu Nasıl?
  2. Ne kadar Maaş Alıyor Endüstri Mühendisleri?
  3. Bölümü okumak zor mu?
  4. Aşırı derecede matematik bilgisi gereklimi bölümü okurken?
  5. Geleceğini nasıl görüyorsunuz?
  6. Başarılı olmak için nasıl bir karaktere sahip olmalı?
  7. Endüstri Mühendisleri Neler Yapar? Nerelerde çalışabilir?
  8. Karşılaştığım en güzel soru Hemşirelik yada Endüstri Mühendisliği yazacağım sizce hangisi olmalı?

Bunun gibi onlarca soru, tercih dönemindeki arkadaşlarımızın kafalarını kurcalıyor.

Naçizane yaşadıklarımdan bu sorulara ve daha nicesine cevaplar vermeye çalışacağım. Şimdi şu sorunun cevabını veriyorum demeyeceğim umarım sizler sorularınızın cevaplarını satır aralarında da bulabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği Hayatın Kendisi

Endüstri Mühendisliğini diğer bölümlerden ayıran özelliği, bir fabrika yada üretim ortamına gerek kalmadan da bu disipline ait öğretilerin bazılarını hayata geçirebiliyor olmanızdır. Endüstri Mühendisliği hayatın kendisidir. O belki bir hayat felsefesi, belki hayata farklı bir yerden bakmanızı sağlayacak güzel bir öğretide olabilir. Siz üniversitede aldığınız Endüstri Mühendisliği eğitimiyle birde hayatınıza bilimsel yollarla daha verimli dokunmayı öğrenirsiniz.  O yüzden Endüstri Mühendisliğini hayata hazırlık ve hayatın disiplini gibi düşünebiliriz. Bu disiplini anlamak için yaşantınız içinde yaptıklarınıza bakmak iyi bir ilk adım olabilir.

 

Bizler gün içinde tekrar eden işlerimizi bir sonraki seferde daha kısa yollardan yapmak için yöntemler ararız. Verimlilik ve optimizasyon çalışmaları hayatımızın her anında vardır. Mesela bir yerden başka bir yere giderken gözlerimiz hep kestirme bir yol arar eğer amacınız daha kısa zamanda oraya ulaşmaksa. (3x 4x 5x) diye nitelendirilen Pisagor Üçgenini yakaladığımız bir yolda kesinlikle oluşmuş bir kestirme (5x metrelik) patika yolu görürsünüz. Endüstri Mühendisleri işte o Patika yolu bulup bir işi daha verimli, daha kısa sürede ve daha az enerji harcayararak yapacak sistemler kurmak için çalışır. Algoritma kurma, sistemler tasarlayabilme becerinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız Endüstri Mühendisliği sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

ergonomi

Bir sonraki örneğimiz oturduğunuz çalışma sandalyeniz olsun. Eğer 1 2 saatlik oturmalarda sağlığınıza zarar verecek seviyede sizi rahatsız etmişse akşamına baba bir bilgisayar sandalyesi alalım bu belimi çok ağrıtıyor diyebilirsiniz.

İşte Ergonomi çalışmaları için ilk adımı attık bile. Endüstri Mühendisleri sizin tek başınıza odanızda yaptığınız ergonomik çalışmaları, firmadaki tüm çalışanların rahatları ve sağlıkları için hayata geçirirler. Işığın geliş açısını düzenleme, şiddetini ayarlama, ofis ortamında çalışma masasının şekli, sandalyenin durumu üretimde iseniz gürültü faktörlerini ayarlama gibi ve daha nice ergonomik çalışmaları da yürütür Endüstri Mühendisleri.

calisalan3

Bir başka açıdan bakalım. Üniversite okuyorsunuz ve kendi evinizde kalıyorsunuz. Annenizde yanınıza ziyarete gelmiş olsun. Annenizi eve yerleştirdiniz ve dışarı arkadaşlarınızla buluşmaya gittiniz. Zaten anneniz daha eve girer girmez bu ne biçim düzensizlik şeklideki ifadeyi yüzüne çoktan yansıtmıştır. Endüstri Mühendisleri de böyledir. Her yere, girilen her ortama o gözle baktıklarından aksayan bir şey varsa bu düzeltilmeli bakışı yüzüne yansır Endüstri Mühendislerinin. Akşam eve bir döndünüz evinizin düzeni komple değişmiş. Niçin çünkü anneniz tesis planlamanızı beğenmedi ve müdahale etti. Annelerimiz en eski tesis planlamacılardır.

Çoğu zaman annelerinizden şunu da duymanız çok olasıdır. Gözüne fazla gelen bir duvar vardır ve o duvar genelde balkona açılır. O balkonu odaya katmak en büyük tutkularıdır.  Şu duvarı yıkıp balkonu odaya kattık mı mis gibi genişleyecek oda. Endüstri Mühendisi annelerimiz hepsinin ellerinden öpüyoruz.  İşte Endüstri Mühendisleri firmaların en iyi çalışma ortamlarını yaratmak ve tesisin kurulacağı yerde en iyi şekilde kar edebileceği yeri saptamak için Tesis içi ve tesis dışı planlama çalışmalarını da yürütürler.

Bir firmaya Endüstri Mühendisi gelmeden önce gelişi güzel dağılmış ve yerleşmiş CNC Makinelerinin Endüstri Mühendisinin gelmesi ile bir biri ile en ilişkili makinelerin bağlantıda kalabileceği şekilde oluşturulacak çeşitli üretim hatlarını kurduklarını görürsünüz.

ceo

İşte en merak ettiğiniz ve en sevdiğiniz yere geldi sıra. Çünkü hepinizin başına gelecek bu olay, Endüstri Mühendislerinin kaçınılmaz bir durumudur. Size soracaklar Yavrum Endüstri Mühendisleri ne iş yapıyor şimdi diye. Karşınızdaki kişiye artık anlatabileceğiniz güzel örnekler verdim kaçışınız yok aslında, güzel güzel anlatın tanıdıklarınıza.

Bizim zamanımızda bu kadar çok bilgi yoktu ben şöyle derdim. Yönetici olacağım ben amca/teyze. En kolayı ve en havalısı sonuçta.

Endüstri Mühendisleri karar verme noktasındaki bir Lider pozisyonunda, yönetici pozisyonunda da bulunabilirler bu doğru. Yani sizin anlayacağınız şekliyle bir Endüstri Mühendisinin CEO olma ihtimali yüksektir. Ama ne zaman, okuldan mezun olur olmaz değil. Yıllar sonra bir şeyler için çabaladıktan, emek verdikten sonra. Belki 30’unuzda belki 50’nizde bir firmaya CEO olma ihtimaliniz var. Ama çıkar çıkmaz ben CEO olucam diye hayaller kurmayın lütfen, hayal kırıklığına uğramanızı istemem.

ceo-fb

Bir gün gelip firmaya böyle geniş bir açıdan bakabilecek kadar kabiliyetli hale gelebilirsiniz. Yani size CEO diyebilirler. Ama önce çok çalışmanız gerekecek.

 Bu kadar mı Endüstri Mühendislerinin yapabilecekleri tabi ki hayır. Bir firmada bulunabileceğiniz bölümleri sayalım ve devam edelim çünkü her bölümü açıklarsak yazımızın okunurluğu azalacak.

Bir firmada; İnsan Kaynaklarında, IT departmanında ERP Danışmanı, Sistem ve İş Analisti olarak, Yazılımcı olarak, Kalite Departmanında, Planlama Departmanında, Satın Alma, Pazarlama ve Satış da Lojistik biriminde kısacası işin olduğu her yerde bir Endüstri Mühendisi görmeniz çok olasıdır. Yani iş imkanları iyi durumda. Firmaların Endüstri Mühendislerinin kendilerine sağlayacakları yararların farkına varmalarıyla beraber istihdam oranları da artıyor ve daha da artacağını düşünüyorum.

Devlette çalışma imkanınız da var tabi ki. Aynı zamanda üniversitenizde öğretim görevlisi olarak  kalma ihtimaliniz de olası seçenekleriniz arasında. Bunlar için gerekli şartları bir sonraki yazılarımızda ele alacağım.

Az çok bulunabileceğimiz alanları anladığımızı düşünüyorum.

Endüstri Mühendisi olarak çalışabileceğiniz firmalar işin olduğu her yer diyebiliriz. Bunlardan haberdar olmak için http://www.kariyer.net/is-ilanlari/#&kw=endüstri mühendisliği bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Şuraya küçük bir dipnotta düşeyim. Bilimsel ve teorik olarak yöntemler kullanarak, firmalarda yapabileceklerinize girmiyorum amacım sizleri sıkıcı bilgilerle boğmak değil işin özünü kavramanızı sağlamak. Yukarıda anlattıklarıma bakarak, belki Endüstri Mühendisliği disiplinin tamda aradığınız meslek olduğuna karar verebilirsiniz. Ama firmalarda işler yukarıda anlattıklarım kadar yüzeysel ve basit gitmediğini de aklınızda bulundurmanızı isterim. Zaten o işleri yapabilecek yetenekleri ve bakış açılarını da üniversitelerinizde kazanmaya çalışıyor olacaksınız.

Bu yazımızda şimdilik bu kadar diyelim 2. yazımızda buluşmak ümidiyle. Sorularımıza tek tek cevaplar aramaya devam edeceğiz.

Selametle.

Bu yazıyı beğendiyseniz yorum yazabilir, paylaşarak bizlere destek, arkadaşlarınıza faydalı olabilirsiniz.


muratbilginer