Yin ve Yang. Evrenin sırrı Çinlilere göre. Taoizm inancından ortaya çıkmış bu kavramın derinlerine ineceğiz şimdi.

İlk anlamıyla her şey zıttıyla var olur ve bilinir. Her iyi yerine doğabilecek bir miktar kötüyü her kötü de iyiyi barındırır. Evren denge üzerine kuruludur. Bunun farkına varabildiğimizde çok fazla şeyi de hayatımızda çok kolay çözüme kavuşturabiliriz.

Yin gördüğünüz şeklin karanlık tarafını ifade eder. Çincede Yinin anlamı Negatif, Karanlık, Dişidir: Yang ise şeklin aydınlık beyaz tarafıdır. Çincede Beyaz, Eril,Pozitif anlamlarına gelir. Her durum ve olayın dinamik olarak bir yin ve yang karşılığı vardır. Mesela ölüm yin doğum yangdır gece yin gündüz yangdır. Yükselen bir su dalgasının dibi yin tepesi yangdır.

Her durum bir biri içindedir.

Bu felsefeyi okuyup hayatıma uygulamaya başladıktan sonra şunu farkettim. Evrende mutlak doğru veya yanlış yok mutlak iyi veya kötüde yok. Her durumun bulunan şarta ve duruma göre yin ve yang olabildiğini belki 3 yıl önce benim için vazgeçilmez olan doğruların bugün aslında çokta geçerliliği yada bir doğruluğunun olmadığını farkettim.

Yin Yang ı anlamak bana göre bir uyanış bir farkına varıştır. Çünkü gün geçtikçe günlük hayatımızda daha fazla ideoloji daha fazla mistik düşünce daha fazla din olgusuyla sertleşiyoruz. İdeolojilerin, dinin, felsefenin özünde yatan iyiliği ve güzelliği anlayıp bunları hayata geçirmek yerine sadece olguların kendilerini benimseyip bir süre sonra asıl manalarından çıkarıp ideal davranış modelinden uzaklaşıyoruz. Esneklik büyük bir kazançtır. Yin Yang felsefeside bunu söyler. Bilge kişinin esnek olduğunu anlatır. Çünkü sert olan çabuk kırılır. Evren ise kendisiyle inatlaşmayana en güzel yoldaşlığı yapar.

Esnek olabilen fırsatları çabuk görür ve hayata durumlara çok kolay ayak uydurur. Bazen olaylar karşısında su gibi olmak gerekir. Bulunduğunuz kabun şeklini kolayca alıvermek büyük avantaj sağlar.

Nokia bir zamanların cep telefon devi markası. Dokunmatik telefonlar hayatımıza girmeye başladığında yavaş yavaş, firma bir esneklik gösterip geleceğe ayak uyduramadı. Kendi felsefesinde çok sert bir şekilde durmaya çalıştı. Sonuç olarak piyasa kocaman firmayı sildi. Halbuki ayak uydurabilecek esnekliğe sahip olsalardı büyük ihtimal bugün Nokia N11 çıksın diye bekliyor olacaktık.

Bir başka kavram Yin Yang çok konuşan değil çok dinleyenin daha çok yol alacağını bazen geri adım atabilmenin daha hızlı ilerleme kaydettirebileceğini söyler. Mesela bir örnek. Trafiktesiniz.Aynı anda bir araçla aynı yöne doğru hareketlendiniz ikinizde geçmeye çalışırsanız kaza olacak belli. Böyle bir noktada bilge olan kişinin esnek davranabileceğini geri adım atacağını söyler yin yang ve eğer geri adım atarsa daha fazla yol alır nasıl mı?

İki kişinin de egosu izin vermedi ve geçiş hakkı için kimse kimseye izin vermedi. İlk başta biraz bekleme sonra arabanın içinden söz dalaşı kardeşim yol hakkı benim sinyal verdim görmüyormusun. Sonra kabadayılık camı aç camı. Sonrasını zaten biliyorsunuz. Ne oldu şimdi? Gerçekten ne oldu yani. Halbuki iki kişide nezaketli davranıp biri yol verseydi şimdi çoktan evlerine varmış olacaklardı.

Son olarak yaşanmış bir örnegimle konuyu bitireyim. Yaklaşık bir yıldır her yerde denge mevzusundan bahsediyoruz. Bir arkadaşımla yine uzun soluklu sorgulamaların sonucunda denge diyip duruyordum. Sonuç almak istiyorsak denge mevzusunu anlamamız lazım. Yine bir gün bir sorgulamamızın üzerinden 2 saat geçip son noktada yine denge mevzusuna geldiğimizi gördüğümüzde arkadaşım şöyle demişti. Uzun zamandır her şey denge ile anlatılamaz diyordum biraz abarttığımızı düşünüyordum ama bugün 2 saatin sonunda kendi kendine konunun dengeye gelmesi beni şaşırttı demişti. Selam olsun dostuma. Yin Yang dengedir. Her şey güzel olsun sizler için efendim saygılarımla.


muratbilginer